נשימה לנשמה

"החיים אינם נמדדים בכמה נשימות נשמת אלא ברגעים המעתיקים את נשימתך" – ג'ורג' קרלין

נשימה מלשון נשמה.

המיומנות הראשונה שאנחנו רוכשים בחיינו, כזו שאנחנו כמעט ולא מודעים אליה – היא הנשימה. רובנו לא משקיעים מחשבה באותה פעולה טריוויאלית, שלכאורה התכלית שלה היא להשאיר אותנו בחיים. הנשימה היא יסוד החיים. הנשימה היא ז ר י מ ה, במקום בו אין זרימה אין חיים. אנו נושמים בעודנו ברחם ועד מותנו, עד הנשימה האחרונה. הנשימה כאילו מתבצעת מאליה ואנו לא נותנים על כך את הדעת. אולם, לנשימה שלנו קשר הדוק בכל תהליכי החיים, בכל הרבדים. כפי שאנו נושמים כך אנו חיים.

הנשימה הינה הכנסת חמצן לגוף והוצאת פחמן דו-חמצני. כל תא ותא בגופנו זקוק לחמצן.

הנשימה אינה רק תהליך אוטומטי הממלא צרכים קיומיים בסיסיים, היא המפתח לשערים רבים בחיינו. ע"י הכרה מודעת בתהליכי הנשימה, אנו מכניסים לקרבנו כוח – חיים, בריאות פיזית, אנרגיה, הרפיה רגשית וחשיבתית. מכאן הקשר העמוק של הנשימה אל הנשמה, המהווה גשר בין העולם החיצוני שלנו אל עולמנו הפנימי ויוצרת אינטימיות, שלום פנימי ואהבה עצמית בינינו לבין עצמנו.

באמצעות לימוד נשימה נכונה, אנו מקבלים שליטה על מאגר האנרגיה העיקרי שלנו ועל תודעתנו. נשימה עמוקה הינה מצבנו הטבעי ועלינו לעזור לגופנו להיזכר בדרך בה נשמנו בהיותנו תינוקות וילדים צעירים. רובנו לא נושמים באופן מודע, אנו נושמים נשימה שטחית ולא נשימה מלאה.

להלן מספר טכניקות לנשימה נכונה לתרגול

למדו לשלוט בנשימה – שליטה בנשימה עוזרת לנו לשלוט בעצמנו ובבריאותנו. על מנת להגיע לשליטה נכון לתרגל נשימה מספר פעמים ביום. התחילו בבוקר במהלך ההתעוררות בעודכם שוכבים עדיין נסו לנשום באיטיות והרגישו איך הנשימה ממלאת אתכם באנרגיה חדשה. בצעו זאת עוד פעמים במהלך היום, בהפסקת הצהרים ולפני השינה.

נשמו נשימות מלאות – נשימה מלאה עוזרת לחוות את החיים במלואם. הכניסו אוויר דרך האף, סיפרו עד שלוש והוציאו אותו דרך הפה באיטיות, הרגישו איך הבטן מתרוקנת מהאוויר שנכנס. חזרו על כך מספר פעמים בזמן התרגול.