הטחול

הטחול והקיבה הם איברים המשויכים לאלמנט האדמה. נוטים לייחס את הסיבות להשמנה לאכילה לא מבוקרת של מזונות שומניים ועתירי סוכרים, ללא סדר ובכמויות גדולות. הרפואה הסינית, מאבחנת את השמנת היתר כחולשה של הטחול. כדי לשמור על משקל תקין יש לחזק את הטחול ולאכול בצורה מסודרת במהלך היום.

הטחול אחראי על חילוף החומרים בגוף ועל האנרגיה היוצאת מפעולת העיכול לתאים ולכל חלקי הגוף. כאשר הטחול עייף ועמוס, הוא אינו מסוגל למלא את תפקידו כראוי והדבר מתבטא בחילוף חומרים נמוך המביא להשמנה, בעיות עיכול, צואה רכה, נפיחות וגזים. החולשה מתבטאת גם בעייפות רבה ובחוסר אנרגיה הגוררים חולשה נפשית, חוסר עשייה, היעדר שמחת חיים ואפילו עצב ודיכאון.

הדרכים לטיפול ולחיזוק הטחול:

1. אוכלים כמות מאוזנת של פחמימות מלאות ולהימנע מסוכרים. 5 – 6 ארוחות קטנות ביום, שבכל אחת מהן מידה מאוזנת של פחמימות וחלבונים אשר ישמרו על סוכר מאוזן בדם וימנעו בולמוסי אכילה.

2. מזונות מחממים: בקיץ חשוב לאכול מזונות מקררים, אבל לשלב גם מזונות מחממים. גם בשיא החום חשוב שלפחות ארוחה אחת ביום תהיה ארוחה מבושלת שתתבסס על ירקות מבושלים או מוקפצים, קטניות, דגנים ובשר. אפילו אוכל שמאוחסן בקופסה בעבודה מספר שעות עדיין שומר על האנרגיה המחממת שבו ועדיף על אוכל קר.

3. ירקות מחזקים: דלעת, בטטות, גזרים, וגם אספרגוס וחצילים נחשבים למחזקי טחול. אכלו גם מלפפונים, סלק (שנחשב גם למחזק דם), פטריות, קישואים, תפוחי אדמה ותרד.

4. קטניות ודגנים: צרכו אורז, עדשים, גריסי פנינה, שיבולת שועל, סויה, קינואה ותירס.

5. אכלו עד שלושה פירות ביום כדי לספק את הצורך של הטחול במתיקות. זכרו: עודף פירות יחליש את הטחול.

6. בשר: הגוף עובד קשה כדי לפרק בשר הנחשב למחמם ומתעכל לאט. מומלץ על אכילת בשר/ עוף פעמיים בשבוע, וביתר השבוע העדיפו קטניות ודגנים וצרכו בעיקר דגים.

7. חריף זה טוב. החריף מייזע ומקרר, מנקה (ג'ינג'ר), משפר את זרימת הדם ומסייע בהנעת האנרגיה (בצל).

8. חשוב ללעוס היטב – רובינו אוכלים מהר ולא לועסים היטב את המזון.

9. השתדלו להפסיק לאכול שעתיים לפני השינה. שינה לא איכותית, צרבות, בעיות עיכול ותחושת כובד לפני השינה וגם עם הקימה בבוקר – כל אלה נובעים מהעמסה על מערכת העיכול בשעות לילה מאוחרות.

10. ישנם שמנים אתרים המסייעים לחיזוק הטחול.

אז בואו נשמור על הטחול למען בריאותנו.